Zákaznická podpora:+420 606 449 450

Proč prodej na Amazonu dává smysl?

Na internetu lze prodávat i jinými způsoby než jen přes vlastní eshop, a proč právě Prodej na Amazonu dává smysl? 

V tomto článku představuji situace a rozhonutí, s kterými se jako online prodejce setkáváte na každodenní bázi. Avšak, pokud se pro svůj online business rozhodnote jít cestou prodejem přes Amazon, spoustu těchto rozhodnutí je za Vás vyřešeno samo. A jak? Dozvíte se v článku. 

Příjemné čtení

 Prodej na Amazonu je cesta pro globální růst firmy a produktů

Vetšinou, když člověk zvažuje, zda-li začít podnikat online, musí mít na paměti kvanta podstatných informací na jejichž základě pak dělá rozhodnutí. Pokud člověk podniká s fyzickými produkty, musí zodpovědět konkrétní otázky, které mu pomohou definovat jeho business cestu, z které už je pak poměrně obtížné dělat úkroky stranou. 

Otázek, na které by měl podnikatel aspirující na založení online obchodu odpovědět je spousty, vybral jsem pár, které mě konkrétně připadají velmi problematické, a které mohou velmi znepříjemnit celé online podnikání s fyzickými produkty. Pojďme se na ně podívat: 

Zásadní otázkou je doprava zboží k zákazníkům, otázka tedy zní: 

Bude obtížné posílat toto zboží zákazníkům? Pokud je zboží objemné a težké, nejspíše se náklady výrazně projeví do celkové ceny, kterou budeme muset přenést na zákazníka.. Možná právě tyto vysoké náklady “navíc” budou nakonec rozhodujícím faktorem proč zákazník od Vás zboží nezakoupí. Možná se proklikal celým Vašim eshopem, projel si Vámi vytvořeným prodejním trychtířem až do závěrečné fáze, kde na něj najednou vybaflo to nepříjemné překvapení ve formě ceny dopravy a to ho odradilo natolik, že se rozhodl zboží nezakoupit.. 

Statistika říká, že téměř 54% “opuštěných online nákupních košíků” je opuštěno právě z důvodu ceny dopravy.. 

Dalším zásadním rozhodnutím, které budete muset udělat se týká naskladnění zboží. Záleží na druhu podnikání v kterém jste, ale nějaké položky na skladě je dobré mít vždy, to se shodneme. Nojo, jenomže kde to zboží mám skladovat? Pokud bydlím ve větším domě, mám například k dispozici garáž nebo sklep, to může být řešení, ale co když bydlím ve městě, v menším bytě, a jsem rád, že se mi do něj vejde “osobní život”, natož business?..Takže jak řeším skladování zboží? Asi pronájmem skladu.. Takže další výdaje..  

A když už si někdo Vaše zboží koupí, jak ho posíláte? Balíte ho doma nebo ve skladu do bublinkové folie, vkládáte do krabice, tisknete poštovní štítek a pak s tím chodíte osobně na poštu? Jasně, nebo k Vám přijede kurýr a vyzvedne zásilky, to už zní trochu lépe, ale co když nemůžete půl dne čekat doma, než k Vám přijede, a co když už je to takhle dva dny po sobě, zákazník očekává zboží, protože na webu máte dodání do 48 hodin a on/ona už netrpělivě vyčkává na produkt až dorazí.. Nedejbože přijede o den, dva později a zákazník se už dožaduje slevy anebo vrácení zboží (na truc)..  

Řekněme, že všechny záležitosti okolo produktu, a shippingu máte zmáknutý, že Vám to prostě funguje a chcete se svým produktem/obchodem do světa oslovit další miliony případných zájemců o Váš produkt. Pokud máte vlastní eshop, je možné si udělat jazykové mutace, případně koupit cizojazyčnou doménu a začít online obchod v cizí zemi, ale začínáte prakticky od nuly. A když se třeba rozhodnete expandovat do další země, tak začínáte opět zcela od nuly.. To zní nejenom jako velký finanční náklad, velká časová investice, nutná znalost lokálního jazyka, jelikož budete muset mít jazykové mutace textů, legálních článků, search engine optimization, infografik.., ale i spoustu věcí okolo, které třeba nyní ani nedomyslíte, ať už je to registrace k dani v danné zemi, nebo německá “novinka” ohledně udržitelnosti German Packaging Act (VerpackG), apod.. A celé to kolečko kolem skladování zboží, zasílání jej zákazníkovi a tak dále.. 

Neříkám, že to není vzrušující, ale možná by většina podnikatelů na začátek uvítala trochu snadnější cestu..  

 

A tou cestou může být právě expanze na platformu Amazon. Rád bych Vám tuto možnost představil, řekl Vám moje zkušenosti s prodejem na amazonu a hlavně Vám popsal, jak to může usnadnit i Vaše podnikání. 

(Pokud už nyní máte otázky, stačí se na mě obrátit na info@productcoach.cz a rád se s Vámi pobavím o možnostech expanze i pro Váš business.)

Psal se rok 2016 a já jsem při studiích na universitě v Americké Pennsylvánii přišel do kontaktu s faktem, že Amazon není jen platforma, kde přímo Amazon prodává svoje zboží, ale že tam jsou tisíce firem, obchodníků a individuálů, kteří tam prodávají svoje zboží. To slovíčko “svoje” je malinko zavádějící, ale o tom se rozepíšu později. 

Jak jsem říkal, psal se rok 2016 a amazon si budoval přední pozici v americkém e-commerce světě. 

Zde graf obratu americké společnosti Amazon Inc za období 2016 až 2023, zdroj https://www.macrotrends.net/stocks/charts/AMZN/amazon/revenue

Screen Shot 2023-12-25 at 8.09.20 PM

Jen pro zajímavost, obraty v Q3, neboli třetím čvrtletí let 2016 a 2022 se liší následovně. Zatímco v roce 2016 v Q3 dosáhl Amazon obratu 32.7 Billion USD, v roce 2022 už to bylo 127 Billion USD. 127 milliard Amerických dolarů.. To je zhruba 4 násobek, za 6 let je to velice solidní výsledek. Když už se koukáme takto do historie, rychle představím počátky firmy. Amazon založil v roce 1994 americký podnikatel Jeff Bezos, dnes je to 2. nejbohatší muž světa. Amazon začínal jako online platforma na prodej knich, později Bezos rozšířil sortiment a můžeme s klidem říci, že se mu to vyplatilo. 

 

Dovoluji si přiložit ještě jeden graf, pro milovníky akciového trhu, Amazon si od roku 2016 také nevedl úplně špatně. Zmiňuji rok 2016, jelikož to byl můj začátek na Amazonu. 

Screen Shot 2023-12-25 at 8.10.16 PM

Akcie Amazonu jsou k dnešnímu dni, 17.08.2023 zhruba na 4 násobku, což opět potvrzuje dominanci a silný růst tohoto ecommerce giganta. 

Ale dost o historii, pojďme k současné situaci. 

Nejspíše se budete ptát, když tu zmiňuju čísla, kolik lidí nakupuje na Amazonu?  

Odpověd je následujicí. Amazon má zhruba 310 milionů zákazníků po celém světe, přičemž absolutní většína, cca 75% je v USA, což je téměř čvrt miliardy zákazníků jenom z Ameriky.. Toto mohu osobně potvrdit, v Americe jsem byl v letech 2016 až 2020 a balíků amazonu jezdilo na univerzitní campus desítky, možná stovky denně. Ono je to hrozně příjemné nakupovat na amazonu, ale o tom zase později. 

Zpět k zákazníkům na Amazonu. Ono to není jen celé o Americe, v Evropě je Amazon už také velká věc. Již v roce 2021 bylo v Německu přes 45 milionů zákazníků s téměr 17 miliony uživatelů programu PRIME

Pojďme ale k důvodům, proč by měl majitel eshopu, co rozmýšlí expanzi za hranice České Republiky zvažovat cestu Amazonu a jaké výhody mu to poskytuje

 

Jaké má výhody prodej na amazonu? 

Těch výhod je mnoho, ale pojďme začít těmi největšími. Největší výhoda je renomé amazonu a tudíž i silná pozice na ecommerce trhu s obrovskou základnou důvěřujících nakupujících. 

Kolik lidí na amazonu nakupuje jsme si řekli v předchozím odstavci, ale proč na amazonu nakupují, to jsme si ještě neřekli. 

Obrovský sortiment produktů a jednoduchá orientace v nabídce

Za prvé, neskutečně široký sortiment.. Řekněme, že chcete koupit sklenice na víno. Napište do amazon vyhledávače “wine glasses” a nabídne Vám to přes 10,000 výsledků během vteřiny. Chcete sklenici na víno, která je trochu prémiovější? Upravte si ve filtru materiál, barvu, a hlavně cenu, a amazon Vám vyfiltruje výsledky přesně dle Vašeho požadavku. Za několik málo vteřin máte před očima seznam produktů, které by Vás mohli zaujmout. 

Dále, hned na první dobrou vidíte, jak produkt vypadá. To znamaná, že po zadání vyhledávacího výrazu, případné úpravě filtru ceny, barvy, materiálu apod, máte před očima desítky, stovky, nebo až tisíce výsledků které splnují Vaše požadavky. Navíc hned také vidíte u každého zboží cenu, nadpis, a právě tu úvodní fotku. Takže máte tři styčné body, podle kterých se můžete rozhodovat. To Vám internetový prohlížeč nenabídne. 

Screen Shot 2023-12-25 at 8.12.45 PM

Hned tedy vidím, jak produkt vypadá, pod obrázkem stručný popisek, a pod ním hned cena. Pro každého, kdo uvažuje o koupi jsou toto klíčové informace pro rozhodování. 

 

Další nespornou výhodou je to, že Amazon vám nabídne pouze relevantní výsledky. Amazon algoritmus je velice precizní, dobře rozpozná relevantní produkty a pokud na konkrétní produktovou kartu zákazníci minimálně neklikají, Amazon tuto kartu posílá níže v pořadí, na slabší pozice, další stránky.. Naopak, pokud Váš produkt zaujme, lidé si ho otevírají a případně i nakupují, Amazon to všechno vnímá a dává Vašemu produktu více prostoru. Proto, mít správně nastavený produkt, včetně propracových textů a infografik je základ, jinak to opravdu negativně pocítítě.   

Skvělá zákaznická podpora a důvěra nakupujících: 

Jedním ze základních stavebních kamenů úspěšného online obchodu je bezesporu důvěra zákazníků. V Česku se setkáváme často s tím, že zákazníci volí formu platby dobírkou.. Každý k tomu má jiné důvody, ale častým důvodem je zájem o dané zboží z vybraného eshopu, avšak buď zákazník není komfortní se zadáváním platební karty do systému eshopu, anebo má problém s důvěryhodností eshopu, proto raději zaplatí zboží až při osobním převzetí na výdejním místě, kdy opravdu ví, že zboží přebírá. 

A toto je něco, co se amazonu skvěle podařilo vyřešit. Zákazníci si vybudovali velkou důvěru v amazon právě díky skvělému zacházení s nimi. Amazon razí myšlenku, že zákazník je pán. A když říkám pán, myslím to vážně. Zákazník má právo zboží vrátit z mnoha důvodů, a má nárok na kompletní vrácení pěnez (v angličtině se tomu říká refund). Zákazníkům je k dispozici zákaznická linka, která Vám nemá problém nabídnout slevu na PRIME membership za sebemenší pochybení ze strany amazonu. Nebo, objednáte zboží a je napsáno, že zboží dorazí do 48 hodin? I kdyby zboží dorazilo do 49, takže o hodinu později, už Vám amazon dává kompenzace.. Zákazník je pro amazon absolutní modla. 

 

Absolutní Transparentnost při Hodnocení produktů 

 

Další obrovskou výhodou, díky které si amazon opět zvýšil reputaci je možnost hodnocení zboží zákazníky. Toto dává možnost každému zákazníkovi, který si koupil zboží, aby zanechal své pocity a dojmy v podobě textového, grafického  a “hvězdičkového” hodnocení (anglicky “reviews”)  k danému produktu a tím sdělil ostatním jejich zkušenost s konkrétním produktem. Toto je zejména vítáno zákazníky, kteří si daný produkt chtějí koupit, ale třeba ještě nejsou plně přesvědčeni, nebo porovnávají s podobnými produkty. A právě tyto reviews jsou často tím rozhodujícím faktorem. 


Screen Shot 2023-12-25 at 8.13.46 PM

Zákazníci hodnotí od 1 do 5 hvězdiček, mohou přidat textový komentář, fotografii, a mohou dokonce hodnotit jednotlivé pod-kategorie produktu jako je kvalita produktu, odolnost, odpovídající hodnota, a “dárkovost”. Opět, aby amazon maximalizoval užitečnost reviews pro potenciální kupce, protože, co si budeme, amazon má z každého prodeje slušné zisky, ale o tom se rozpovídám zase jindy. 

 

Na výše přiloženém obrázku můžete vidět, jakou váhu amazon přikládá reviews. Jsou hned v přední části produktových informací, takže po nadpisu a ceně jsou to právě reviews, které vidíte hned na první dobrou.

 

Narozdíl od jiných platforem, na amazonu nemohou prodejci upravit hodnocení, které zanechali zákazníci, takže hodnocení jsou zpravidla autentická, a jestliže byl někdo s produktem nespokojen, bude to tam čené na bílem a nikdo s tím nic nezmůže.. 

Pro zajímavost, dříve, bavíme se o roce 2018, 2019 se s reviews u produktů hodně podvádělo. Existovaly skupiny na facebooku, kde prodejci nabízeli své produkty prodávané na amazonu zadarmo, výměnou za pozitivní recenzi. Amazon na tyto praktiky později přišel, dotyčné produkty smazal ze svého katalogu a podobné skupiny zrušil domopocí facebooku. 

Dnes už se sbírání reviews řeší jinými cestami, které mám osvědčené, že fungují a jsou naprosto v pořádku s pravidly amazonu. 

Extrémně rychlé doručení zboží 

Amazon si získal velkou oblibu lidí také z důvodu, jakým doručuje zboží. Řekněme si zcela upřímně, že Americká pošta USPS (united states postal services), by na tom byla podobně jako Česká pošta, kdyby jí amazon nezásobil tolika balíky. Amazon své zboží posílá přes 2 přepravní společnosti. Právě zmíněná USPS, a UPS. I díky tomu, že UPS je expresní služba, jsou balíky doručené opravdu rychle. Standardní je doručení do 48 hodin. Nedávno amazon dokonce oznámil, že je schopný zaručit same-day-delivery ve vybraných lokalitách, což potěšilo nejen zákazníky, ale i akcionáře. 

Zde může Čech namítnout, že totéž dělá například Alza a že to tedy není nikterak vyjímečné.. To je zcela legitimní argument! Tedy do té chvíle, než zjistíme, že USA je 131x větší než Česká republika.. Takže ted už věřím, že každý uzná, že je to poměrně přelomové. 

Zpět k tomu, proč je toto taková výhoda. Dejme si modelovou situaci. Bydlíte mimo město, což je situace 60 milionů Američanů, kteří bydlí na venkově. A nechce se Vám jet 30 nebo klidně i 50 km do města, jen aby jste koupili jednu, dvě věci.. A takhle zajdete na amazon, vyberete a do 48 hodin to máte doma, i kdyby jste bydleli uprostřed lesa. Pro člověka, co žije ve středu Evropy se to možná stále nezdá jako převratná věc, ale po návštěve USA zjistíte, že je to opravdu velká věc. 

Nutno podotknout, že zmíněných 48 hodin platí pro uživatele služby PRIME, kterou Vám představím nyní. Jelikož uživatelů služby PRIME je v USA 149 milionů, což je většina uživatelů amazonu, beru jí jako standard. 

Amazon PRIME, služba, kterou využívá 60% dospělé populace v USA. 

Momentálně Amazon PRIME stojí $14.99, před 6,7 lety stával $7.99, ale stejně jako všechno, i cena této služby šla nahoru. V rámci služby PRIME dostáváte mnohem více než jen expresní shipping vašich produktů. Amazon PRIME je vlastně takový NETFLIX, SPOTIFY a zásilková služba v jednom. 

Amazon se snaží nabídnout all-in-one service, aby jste nemuseli platit za další služby a plnohodnotně si vystačili pouze s jejich platformou . To znamená, že poskytuje vlastní music platformu, podobnou jako je spotify, a stejně tak streamovací platformu, jako je netflix. A to se už za $14.99 vyplatí.. Krom toho, jako uživatel PRIME máte nárok i na vybrané speciální dealy v rámci amazon marketplace.  

Díky službe PRIME nikdy neplatíte za dopravu vašeho zboží, ať už si objednáváte jedno balení žvýkaček do totální pustiny uprostřed Oklahamy, anebo objednáváte 30 položek do bytu na New Yorském Manhattonu, za dopravu neplatíte any cent. Navíc jsou Vaše objednávky řešeny expresně, takže těch 48 hodin máte garantovaných. A pokud se náhodou balíček zpozdí, dostanete slevu na PRIME službu, anebo Vám nabidnou třeba i slevový coupon. Podle statistik, 83% nakupujících na internetu nakupuje tam, kde je free shipping (doprava zdarma). 

Takže, služba amazon PRIME je další z důvodů, proč se amazon těší takové oblibě mezi nakupujícími na internetu

 

A jaké výhody to má pro prodejce samotné, to Vám představím nyní

 

Proč prodávat na amazonu?  

Vaše produkty jsou na dosah zákazníkům na druhém konci světa 

Amazon dělá život snažší i podnikatelům, kteří na něm působí. O službách FBM a FBA jsem se rozepsal v jiném článku, ale shrnu to i zde. Prostřednictvím služby FBA (fulfilled by amazon), Amazon nabízí prodejcům možnost, že veškeré logistické operace převezme za Vás. To znamená, na Vás bude zboží dopravit do skladu amazonu, ale pro jednotlivé objednávky už všechno zajišťuje amazon za Vás. Veškerou logistiku ke koncovému zákazníkovi, včetně zabalení zboží, vytisknutí poštovního štítku, samotné dopravy i zákaznické podpory vyřizuje amazon za Vás. Takže ano, můžete se probudit v sobotu ráno v Českých Budějovicích a zjistit, že přes noc se prodalo 18 kusů vašeho produktu a vy jste pro to nemuseli hnout ani prstem a ani nebudete muset.. Už také cítíte, jaké Amazon může mít výhody i pro Vás, samotné prodejce? Můžete být tisíce kilometrů od Vašich produktů, v jíném časovém pásmě a Vaše zboží má stejný dosah k zákazníkům, jako zboží prodejce z Texasu, a o tom to celé je. Rovnocenné možnosti díky Amazon FBA pro všechny prodejce na světě. 

Snadná globální expanze díky Amazon seller central 

Expanze jako taková je náročná věc. Děláte nové webové stránky od nuly, vymýšlíte nové logistické procesy, marketinhové kampaně na nové trhy a podobně.. Asi tušíte, že v případě amazonu je to opět o něco snadnější.. 

Pokud již podnikáte na amazonu napřikládat v USA a chceme své produkty nabídnout dalším desítkám milionů potenciálních zákazníku například v Kanadě, v Amazon seller central Vám to zabere cca hodinu. Veškeré procesy už jsou zaintegrovány v systému amazonu, takže vy pouze určíte prodejní cenu, vybavíte product listing patřičnými texty v lokálním jazyce a huraa, Váš produkt je dostupný dalším x milionů zákazníků v další zemi.. 

Pevně věřím, že v tuto chvíli už opravdu všichni cítí, proč prezence na amazonu je naprosto klíčová. 

Pokud máte jakékoli dotazy, napište mi nebo klidně i zavolejte a probereme spolu do detailu cokoli je potřeba. 

Email: info@productcoach.cz

telefon: +420606449450

 

Hezký den,

 

Michal Weiss